öbs

Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) Başladı

Ölüm Bildirim Sistemi ÖBS işlemleri obs internetten giriş Hizmetleri Başladı

Hastanelerde veya evde ölen kişilere ait ölüm bilgilerinin elektronik ortama Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna aktarılmasını sağlayan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) hizmete başladı.

ölen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) 01 Ocak 2013 tarihinde hizmete girdi.
Halk Sağlığı Müdürlüklerinden yapılan açıklamada, ölüm istatistiklerinin eksiksiz, hızlı ve daha kaliteli şekilde derlenmesi için Sağlık Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu arasında veri alışverişi sağlayabilen ÖBS yazılım programının kullanıma açıldığı bildirildi.

Yeni ÖBS Hakkında bilgi

ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ
WEB SİTEMiZDEN ÖLÜM BİLDİRİM LİNK ‘İNE TIKLANDIĞI ZAMAN SAĞLIK BAKANLIĞININ ÖLÜM BİLDİRİM SAYFASI AÇILMAKTADIR. BURADAN KULLANICI ADINA BİLDİRİMİ YAPCAK OLAN HEKİMİN T.C. KİMLİK NUMARASI ŞİFRE ALANINA MAİL ADRESİNİZE GELEN ŞİFRE İLE SİSTEME GİRİŞ YAPABİLİR.
ÖLÜM KAYDI BİLDİRİMİ
Kullanıcı adı şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkacak ana menüde bulunan “Yeni Ölüm Bildirimi” linkini tıklayınız.
 A KISMI
Vefat eden vatandaşın TC Kimlik Numarasını girerek sorgula butonuna basınız. MERNİS bilgileri otomatik olarak yüklenecektir.
Vatandaşın TC kimlik numarası yoksa lütfen TC Nosu Yok seçeneğini seçiniz.
Not: Sistem, TC numaralı vatandaşlarda, doğrulama yapmadan veri kaydı yapmamaktadır.
 MERNİS BİLGİLERİ KISMI

ÖBS GİRİŞ SAYFASI

ÖBS GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ
Sağlık Bakanlığı e-devlet adına büyük bir adım daha attı.Daha önce elle doldurulup gönderilen Ölüm Bildirim Formları yerine elektronik ortamda internetten veri girişi 1 Ocak 2013 Tarihinde Başlıyor.Sağlık Kurumları ve Belediyeler Yukarıdaki Linki tıklayarak veri girişi yapabilirsiniz.

Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) Hakkında Önemli Duyuru

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarafından Ölüm Bildirim Sistemi ÖBS Hakkında çok önemli duyuru yayınlandı.Duyurunun Tam Metni Aşağıdadır.

Bilindiği gibi 26.12.2012 tarih ve 2012/5 sayılı genelge ile ölen şahıslara ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayacak “Ölüm Kayıt Bildirim Sistemi (ÖBS)” nin devreye alınacağı bildirilmiştir. ÖBS, ilimizdeki tüm sağlık kurumları (Sağlık Bakanlığı Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Belediye Hastanesi, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimleri, belediyeler, özel hastane, özel tıp/dal ve poliklinik merkezleri vb) tarafından 01.01.2013 tarihinde kullanılmaya başlanacaktır.

ÖBS Ölüm Bildirim Sistemi Kullanıcı İşlemleri

Sisteme Giriş ve Kullanıcı Tipleri

1-Ölüm Kaydı Bildirim Sistemi www.obs.gov.tr üzerinden hizmet vermektedir.

2-Sistem internet explorer, MozillaFirefox, Google Chrome, Safari vb tüm tarayıcılarda çalışacak şekilde hazırlanmıştır.

3-ÖBS Ölüm Bildirim Sistemine giriş Size verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapınız. Şifreniz yoksa yada sistemde kayıtlı e-postanızı hatırlamıyorsanız lütfen Halk Sağlığı Müdürlüğünüze başvurunuz.

4-Sistemde 4 farklı kullanıcı tipi vardır.

4-1)Temel Kullanıcı
Sisteme girerek sadece ölüm bildirimi ve düzenlemesinde bulanabilir.
a) Hekim Kullanıcısı: Ölüm bilgileri formunda ölüm nedenleri başta olmak üzere tüm bilgileri kaydedebilir ve görebilir.

ÖLÜM KAYIT BİLDİRİM SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU

Gaziantep Halk sağlığı Müdürlüğü Ölüm Bildirim sistemi Hakkında Duyurusu
aşağıdadır.Aile hekimlerine yönelik yapılan duyarının tam metni

ÖLÜM KAYIT BİLDİRİM SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU

Ülkemizde ölüm olayı gerçekleşen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayacak “Ölüm Kayıt Bildirim Sistemi (ÖBYS)” yazılım programı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığınca hazırlanmış olup; yazılım http://www.obs.gov.tr adresinde hizmete sunulmuştur.

17.12.2012 tarihinde başlamış olan“ Aile Hekimliği Sürekli Mesleki Gelişim Eğitim Programındaki” “Ölüm Kayıt Bildirim Sistemi (ÖBYS) dersinin aile hekimliği sözleşmesi imzalamış olan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlarınca da alınması gerekmektedir.

ÖBS Nedir ?

ÖBS NEDİR?: ÖBS kısaltması internetten arandığında OBS olarak karşınıza çıkacak olup iki internet uygulamasının kısaltılmasıdır.
ÖBS 1- Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığının yeni başlattığı Ölüm Bildirim Sistemidir.Sağlık Bakanlığı Ölü Bildirim Sistemi Yazılımının tamamlandığını bir genelgeyle duyurdu.

HGS